Anasayfa / Sicil Sayı 48
Sayfa 13-32

Araştırma Makalesi

Sözleşme ile Bayram ve Genel Tatil Günlerinde Çalışmayı Kabul Eden İşçinin Bu Günlerde Çalışmaması Devamsızlık Sayılır Mı?

Sicil, 2023/I Sayi 48: Sayfa 13-32

Prof. Dr. Nursen CANIKLIOGLU

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Is ve Sosyal Güvenlik Hukuku Anabilim Dali

Öz

Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde resmi daire ve kuruluslarin tatil edilmesi gerekmektedir. Buna karsilik özel isyerleri açisindan böyle bir hüküm bulunmamaktadir. 4857 sayili Is Kanunu’na göre, is sözlesmesi ya da toplu is sözlesmesine konulan bir hükümle isçi bayram ve genel tatillerde çalismayi kabul etmemisse bu gibi günlerde çalistirilmasi isçinin onayina tabidir. Isçinin onay vermesine ragmen sözü edilen günlerde çalismamasi ise daha önceki Yargitay kararlarinda bir devamsizlik olarak degerlendirilirken Yargitay son dönemde bu görüsünü terk etmis görünmektedir. Bu çalismada konuya iliskin Yargitay kararlari ortaya konulacak ve isabetli olup olmadigi degerlendirilecektir.

Anahtar Sözcükler:

Ulusal bayram ve genel tatiller, devamsızlık, işgünü kavramı, haklı sebep.

On the Assumption Employee Agrees to Work on National Day and Public Holidays within a Contract, Could His Failure to Work Be Considered as an Absenteeism?


Abstract

On national and public holidays, government offices and entities must be closed. On the other hand, there is no such provision for private enterprises. According to Labor Law No. 4857, if the employee does not agree to work on national and public holidays with a provision in the employment contract or collective bargaining agreement, his employment on such days is subject to the approval of the employee. Failure to work on holidays despite this consent was considered absenteeism in the previous Supreme Court decisions, but the Supreme Court seems to have abandoned this view recently. In this article, verdicts of the Supreme Court on different aspects of the subject will be examined and evaluated.

Keywords:

National day and public holidays, absenteeism, workday concept, valid reason.